OBDUKCJA
sądowo-lekarskie oględziny ciała lub zwłok.
OBJAWY ABSTYNENCYJNE
abstynencyjne objawy
OBŁĘD ALKOHOLOWY
paranoja alkoholowa - przewlekła i trudna do leczenia choroba psychiczna (nazywana też obłędem zazdrości, zespołem Otella ), występująca u mężczyzn uzależnionych od alkoholu, której podstawowym objawem jest zespół
urojeń niewiary małżeńskiej, (przekonanie o niewierności seksualnej partnerki, śledzenie, poszukiwanie dowodów zdrady i winy itp.).
OBOJNACTWO
hermafrodytyzm - występowanie u jednego osobnika zarówno
gonad męskich jak i żeńskich, przy niedostatecznie rozwiniętych zewnętrznych narządach płciowych.
OBOWIĄZEK LECZENIA ODWYKOWEGO
zgodnie z Ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi z 1982 roku i jej późniejszymi nowelizacjami, jeżeli osoba uzależniona od alkoholu (opinię w przedmiocie uzależnienia wydaje biegły specjalista) w związku z piciem alkoholu "powoduje rozkład życia rodzinnego, demoralizację małoletnich, uchyla się od pracy albo systematycznie zakłóca spokój lub porządek publiczny" - może zostać zobowiązana przez sąd do poddania się leczeniu w stacjonarnym lub niestacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego (art. 24-33).
OBSESJE
natręctwa
OBWODOWY UKŁAD NERWOWY
część układu nerwowego odpowiedzialna za przewodzenie bodźców między
ośrodkowym układem nerwowym a otoczeniem, odpowiedzialna za czucie i ruch.
OCIĘŻAŁOŚĆ UMYSŁOWA
pogranicze normy i
upośledzenia umysłowego.
ODPOWIEDZIALNOŚĆ KARNA OSÓB NIETRZEŹWYCH
nowy Kodeks karny (Dz.U. z dnia 2 sierpnia 1997 r., nr 88, poz. 553) reguluje tę sprawę w art. 31.
§ 1 Nie popełnia przestępstwa, kto z powodu choroby psychicznej, upośledzenia umysłowego lub innego zakłócenia czynności psychicznych nie mógł w czasie czynu rozpoznać jego znaczenia lub pokierować swoim postępowaniem.
§ 2 Jeżeli w czasie popełnienia przestępstwa zdolność rozpoznania znaczenia czynu lub kierowania postępowaniem była w znacznym stopniu ograniczona, sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary.
§ 3
Przepisów § 1 i § 2 nie stosuje się, gdy sprawca wprawi się w stan nietrzeźwości lub odurzenia powodujący wyłączenie lub ograniczenie poczytalności, które przewidywał albo mógł przewidzieć.
ODTRUCIE
detoksykacja
ODWYKOWE LECZNICTWO
istniejący w służbie zdrowia system placówek prowadzących leczenie osób uzależnionych od alkoholu i członków ich rodzin; w systemie, tym zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dn. 5 marca 1998 roku, znajdują się: wojewódzki ośrodek terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia, przychodnia terapii uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia (w jej skład wchodzić powinna poradnia dla osób uzależnionych od alkoholu oraz poradnia dla osób współuzależnionych), poradnia dla osób z problemami alkoholowymi, oddział leczenia alkoholowych zespołów abstynencyjnych, całodobowy oddział terapii uzależnienia od alkoholu, dzienny oddział terapii uzależnienia od alkoholu oraz ośrodek terapii uzależnień od alkoholu. W 1999 roku, na terenie Polski funkcjonowało ponad 500 placówek leczenia uzależnienia od alkoholu i współuzależnienia.
OFTALMOLOGIA
okulistyka, nauka o chorobach oczu i ich leczeniu (gr. ophtalmos - oko, logos - nauka)
OGLĄDACTWO
osiąganie podniecenia seksualnego poprzez podglądanie ludzi, bez ich wiedzy i najczęściej w sytuacjach intymnych.
OINOMANIA
dawna nazwa alkoholizmu (uzależnienia od alkoholu); nazwa pochodzi od greckiego słowa oinos=wino.
OMAM
halucynacja
OMAMICA ALKOHOLOWA
halucynoza alkoholowa
OMAMY RZEKOME
pseudoomamy - spotykane w przebiegu niektórych chorób psychicznych oraz zatruć substancjami psychoaktywnymi doznania zmysłowe, zbliżone do
halucynacją , pozbawione cech obiektywności, ze współistniejącą świadomością ich nierzeczywistego charakteru (np. głosy w głowie, w jamie brzusznej).
OPIATY
opioidy - pochodne makowca, alkaloidy zawarte w maku ogrodowym zaliczane do
substancji psychoaktywnych (uzależniających).
OPILSTWO OKRESOWE
dipsomania
OPIOID
peptyd o typie
endorfin i enkefalin, wiążący się z receptorem opiatowym.
OPIUM
substancja psychoaktywna, uzależniająca zawarta w maku ogrodowym: w języku greckim słowo "opion" oznacza sok roślinny.
ORGANICZNE ZMIANY
zmiany spowodowane przez poważne uszkodzenie tkanki mózgowej w różnych okresach życia (urazy, czynniki toksyczne, guzy itp.); ze względu na niewielką zdolność regeneracyjną tkanki mózgowej szanse na odwracalność zmian organicznych są niewielkie.
OSŁUPIENIE
stupor; stan cechujący się brakiem, istotnym zmniejszeniem lub zablokowaniem ruchów spontanicznych i reaktywnych oraz brakiem reakcji psychomotorycznych
mutyzmem.
OSOBOWOŚCI ZABURZENIA
wadliwy rozwój
osobowości przejawiający się głównie w zachowaniu i działaniu; odchylenia od normy w zakresie cech
charakteru,
temperamentu lub sfery popędowej.
OSOBOWOŚĆ
zespół względnie stałych i trwałych warunków wewnętrznych (
charakteru,
temperamentu, intelektu oraz konstytucji fizycznej) decydujących o tym w jaki sposób człowiek reguluje swoje stosunki z otaczającym światem a więc determinujących specyficzny sposób przystosowania się jednostki do otoczenia; jest ściśle powiązana z procesami poznawczymi, motywacyjnymi, temperamentem, sprawnością intelektualną itp.
OSTRE PSYCHOZY ALKOHOLOWE
choroby psychiczne występujące obok objawów zespołu abstynencyjnego, u części osób uzależnionych od alkoholu; najczęściej spotykane to
delirium tremens i ostra
halucynoza.
OSTRZEGAWCZE OBJAWY
sygnały poprzedzające wystąpienie pełnego obrazu zespołu
uzależnienia od alkoholu.
OŚRODEK APOSTOLSTWA TRZEŹWOŚCI
utworzony w 1968 r., przez Ojca Benignusa Jana Sosnowskiego (1912-1997), przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów w Zakroczymiu Ośrodek prowadzący kursy - rekolekcje z zakresu problematyki
uzależnień dla osób świeckich i duchowieństwa oraz działalność wydawniczą; w Ośrodku odbywają się również "dni skupienia"
Anonimowych Alkoholików i
Al-Anon.
OŚRODKOWY UKŁAD NERWOWY
OUN, centralny układ nerwowy (CUN) - część
układu nerwowego (mózg, rdzeń przedłużony, rdzeń kręgowy).
OTĘPIENIE
demencja - stale postępujące obniżanie się sprawności umysłowej oraz przystosowania społecznego na skutek różnych schorzeń ośrodkowego układu nerwowego (pierwotnych lub wtórnych) u osoby, która osiągnęła swój optymalny poziom rozwoju. W obrazie klinicznym dominują zaburzenia pamięci (głównie zapamiętywania), obniżenie poziomu ogólnej sprawności intelektualnej, znacznie gorsze wykonywanie codziennych czynności życiowych oraz zmiany w zakresie życia emocjonalnego (m.in. chwiejność uczuciowa, niewspółmierne do bodźca reakcje emocjonalne, osłabienie uczuć wyższych). Jednym z czynników powodujących otępienie jest alkohol.
OTĘPIENIE RZEKOME
pseudodemencja - udzielanie rażąco błędnych odpowiedzi na najprostsze pytania połączone często z bezsensownym zachowaniem, towarzyszącymi zwykle mniejszymi lub większymi zaburzeniami
świadomości; spotykane jest w psychozach reaktywnych, głównie tzw. więziennych; osoba demonstrująca objawy pseudodemencji, w chwilach kiedy nie jest obserwowana, zachowuje się względnie prawidłowo.