RACJONALIZACJA
jeden z
mechanizmów obronnych człowieka polegający na uzasadnianiu lub usprawiedliwianiu w sposób racjonalny (rozumowy) postaw i działań uwarunkowanych czynnikami emocjonalnymi lub motywami, które jednostka pragnie ukryć lub z których nie zdaje sobie w pełni sprawy; mechanizm ten
jest często spotykany u osób uzależnionych od alkoholu i innych substancji psychoaktywnych.
RADIOTERAPIA
leczenie, głównie chorób nowotworowych, poprzez naświetlanie promieniami jonizującymi (promieniami Roentgena i pierwiastków promieniotwórczych takich jak rad czy kobalt).
RDZEŃ KRĘGOWY
część
ośrodkowego układu nerwowego (obok mózgu i rdzenia przedłużonego ).
REAKCJA KRÓTKIEGO SPIĘCIA
określenie używane przez psychiatrów dla nazwania zachowania stanowiącego rozładowanie trwającego od dłuższego czasu napięcia emocjonalnego; reakcja następuje po zadziałaniu bodźca ściśle związanego z dotychczasowym
traumatyzującym przeżyciem; zachowanie jest obce
osobowości.
REANIMACJA
ożywianie, resuscytacja - przywracanie do życia ze stanu śmierci klinicznej; powrót do życia jest możliwy jeśli śmierć kliniczna nie trwa dłużej niż 3-4 minuty od chwili zatrzymania krążenia i oddychania.
RECEPTORY
wyspecjalizowane elementy układu nerwowego, w których dochodzi do przekształcenia energii bodźca na impuls nerwowy; "narządy" za pomocą których organizm odbiera podniety z zewnątrz.
REGRESJA
w języku psychologicznym określenie to oznacza powrót do prymitywnych form reagowania (zachowań) charakterystycznych dla wcześniejszych faz rozwojowych człowieka.
REHABILITACJA
przystosowanie do czynnego udziału w życiu społeczeństwa osób, które z powodu choroby lub kalectwa utraciły sprawność fizyczną lub psychiczną; w języku prawniczym - przywrócenie praw, uniewinnienie osoby uprzednio skazanej, zatarcie skazania.
REINTOKSYKACJA
klin
REKTYFIKACJA
proces oczyszczenia spirytusu z ubocznych produktów fermentacji oraz zmniejszania w nim zawartości wody.
RELAKSACJA
wprowadzenie organizmu w stan odprężenia; osiągnięcie stanu wewnętrznej równowagi i wewnętrznego spokoju.
REMISJA
przejściowe złagodzenie przebiegu choroby lub całkowite ustąpienie jej objawów.
RESEKCJA
wycięcie, usunięcie (np. chorego narządu, zęba).
RESOCJALIZACJA
działania mające na celu przywracanie utraconych lub rozluźnionych związków społecznych; dążenie do tego, aby jednostka była zdolna do pełnienia aprobowanych społecznie ról przypisywanych zazwyczaj osobom w jej wieku i jej płci.
RESPIRATOR
przyrząd, który automatycznie umożliwia sztuczne oddychanie.
ROZKOJARZENIE
zaburzenia mowy (i myślenia) polegające na rozbiciu związków logicznych, przy zachowaniu prawideł gramatyki i składni; brak związku i sensu w wypowiedziach, brak logicznego powiązania między fragmentami wypowiedzi, niezrozumiałe przeskoki z tematu na temat; przy znacznie nasilonym rozkojarzeniu można zrozumieć jedynie pojedyncze słowa (tzw. sałatka słowna).
RUCH TRZEŹWOŚCI (RTMK)
pełna nazwa: Ruch Trzeźwości im. Św. Maksymiliana Kolbe; utworzony został w 1983 roku jako kontynuacja tradycji katolickich stowarzyszeń trzeźw ościowych i abstynenckich (Akcja Katolicka, Krucjata Wstrzemięźliwości, Krucjata Miłości,
Krucjata Wyzwolenia Człowieka), skupia trzy kręgi osób tj. sympatyków, przyjaciół apostolstwa trzeźwości (osoby, które zobowiązały się do całkowitej wstrzemięźliwości od picia alkoholu, palenia i narkotyków) oraz miłośników apostolstwa trzeźwości (animatorzy i krzewiciele abstynencji),