TACHYKARDIA
znaczne przyśpieszenie czynności serca, które może przejść w częstoskurcz (odwrotne zjawisko czyli spowolnienie czynności serca nazywane jest
bradykardią).
TEINIZM
teizm - określenie stanu nadużywania herbaty zawierającej w sobie teinę, która należy do substancji uzależniających (psychoaktywnych).
TELEPATIA
stosowany w
parapsychologii termin określający zdolność do przekazywania myśli na odległość, bez korzystania z pomocy środków technicznych i bez pośrednictwa zmysłów.
TEMPERAMENT
charakterystyczny dla danej jednostki zespół, względnie stałych, cech zachowania i procesów psychicznych uwarunkowanych głównie przez jej właściwości biologiczne a przejawiających się w różnych formach działania.
TEMPOSIL
Dipsan, C.C.C. - cytrynian karbamidu wapnia używany w celu odstraszania od picia alkoholu, działający na podobnej zasadzie jak
Disulfiram (Anticol, Antabus, Esperal).
TEOBROMINA
alkaloid występujący m.in. w nasionach kakaowca i liściach herbaty; duże dawki powodują pobudzenie ośrodkowego układu nerwowego.
TEOFILINA
alkaloid występujący m.in. w liściach herbaty i zarodkach nasion kola (Cola vera), który działa podobnie jak --> kofeina (m.in. pobudza ośrodkowy układ nerwowy, a zatrucia charakteryzują się silnym podnieceniem).
TEST
zestaw punktowanych pytań będących obiektywnym sprawdzianem wiadomości, oceną właściwości psychicznych, zdolności, sprawności itp.
TESTOSTERON
główny męski hormon płciowy proukowany przede wszystkim w jądrach
TESTY PRZESIEWOWE
testy mające na celu uchwycenie populacji osób pijących alkohol problemowo, u których wystąpiły już wczesne objawy --> ryzykownego lub --> szkodliwego picia oraz ułatwienie postawienia --> diagnozy uzależnienia od alkoholu;
TETRAHYDROIZOCHINOLINA (TIQ), oraz
TETRAHYDROBETAKARBOLINA (THBC)
substancje, które odgrywają prawdopodobnie ważną rolę w powstawaniu uzależnienia od alkoholu, powstają w wyniku reakcji zachodzącej między
aldehydem octowym a
aminami biogennymi.
TIAMINA
witamina B1, której niedobór prowadzi do choroby
beri-beri.
TIKI
mimowolne, raptowne, powtarzające się, nierytmiczne ruchy (obejmujące najczęściej ograniczone grupy mięśni), które nie służą żadnemu widocznemu celowi; mogą manifestować się również wyrzucaniem z siebie, bez określonego celu, dźwięków lub wyrazów.
TOKSYKOMANIA
uzależnienie
TOKSYNA
trucizna - substancja zaburzająca przebieg normalnych czynności życiowych w organizmie.
TOLERANCJA
postawa lub zachowanie polegające na uznawaniu prawa innych ludzi do posiadania przekonań, postaw i zachowań różnych od naszych, a nawet sprzecznych; zdolność organizmu do znoszenia bez ujemnych skutków wpływu szkodliwych substancji;
TOLERANCJA KRZYŻOWA
Niekiedy zdarza się, że osoby którym zalecono okresowe przyjmowanie środków uspokajających, nasennych lub przeciwbólowych nie osiągają oczekiwanego efektu pomimo przyjęcia określonej przez lekarza dawki. Dotyczy to najczęściej tych osób, które nie stronią od alkoholu. Taki stan rzeczy jest wynikiem podwyższonej tolerancji na alkohol, której towarzyszy podwyższona tolerancja na niektóre leki (szczególnie - nasenne, uspokajające i przeciwbólowe).
Ze zjawiskiem tym spotykają się najczęściej lekarze anestezjolodzy, którym pacjent nie chce zasnąć pomimo podania odpowiedniej dla wagi i stanu zdrowia dawki leku oraz stomatolodzy i tzw. "zabiegowcy", którzy do znieczulenia muszą zastosować większą dawkę leku. Z powyższych względów
należy zawsze informować lekarza o możliwości wystąpienia takiej reakcji, o ile kiedykolwiek w życiu miały miejsce okresy nadmiernego spożywania alkoholu.
TOMOGRAFIA
warstwowe badanie radiologiczne (rentgenowskie).
TRANSAMINAZY
enzymy przenoszące grupę aminową i umożliwiające powstawanie
aminokwasów w organizmie; ich poziom jest wyraźnie wyższy m.in. w zawale serca i w chorobach wątroby.
TRANSSEKSUALIZM
rozbieżność między poczuciem psychicznym płci a budową ciała (np. transseksualista czuje się mężczyzną "uwięzionym" w ciele kobiety - i odwrotnie) prowadząca w wielu przypadkach do operacyjnej zmiany płci genitalnej i zmiany płci socjalnej (metrykalnej).
TRANSWESTYTYZM
przebieranie się w odzież płci przeciwnej w celu osiągnięcia rozkoszy seksualnej.
TRAUMA
uraz psychiczny; uszkodzenie organizmu, będące następstwem obrażenia ciała.
TREMOR
drżenie alkoholowe; drżenie rąk a często całego ciała występujące u osób uzależnionych w przebiegu zespołu
objawów abstynencyjnych.
TRZEWIA
narządy wewnętrzne umiejscowione w klatce piersiowej, jamie brzusznej i miednicy; wnętrzności.
TRZEŹWOŚĆ
przeciwieństwo stanu
upicia (
stanu nietrzeźwości) czyli bycie w stanie, który nie wskazuje na spożycie alkoholu; przytomność umysłu, kierowanie się rozumem, rozsądkiem , dojrzałe postępowanie i trafne ocenianie sytuacji; w środowisku leczących się alkoholików i ich terapeutów, trzeźwością nazywane jest równoczesne istnienie obu powyższych stanów; trzeźwość rozpatrywana jako cnota jest częścią cnoty umiarkowania, które umożliwia człowiekowi zajmowanie właściwej postawy wobec napojów alkoholowych, cnotę trzeźwości można realizować poprzez umiarkowanie w piciu oraz na drodze całkowitej
abstynencji (tzw. trzeźwość abstynencka).
TRZYNASTY KROK
Anonimowi Alkoholicy tak określają dążenie do zbliżenia seksualnego z osobą poznaną na mityngu AA; takie postępowanie jest szczególnie niedopuszczalne w stosunku do nowicjuszy i podopiecznych sponsora.